ΑΕΛ: Η αλάνθαστη πορεία και η παραμονή στην κορυφή

Η νίκη επί της ΑΕΚ Λάρνακας με 4-2 δεν ήταν καθόλου εύκολη και προήλθε πάρα πολύ δύσκολα αφού η Λεμεσιανή ομάδα ήταν αρκετά άστοχη στην τελική προσπάθεια...

86

Αλάνθαστη πορεία πραγματοποιεί η ΑΕΛ στο φούτσαλ και μετά την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Ανόρθωση στους 12 βαθμούς.

Η νίκη επί της ΑΕΚ Λάρνακας με 4-2 δεν ήταν καθόλου εύκολη και προήλθε πάρα πολύ δύσκολα αφού η Λεμεσιανή ομάδα ήταν αρκετά άστοχη στην τελική προσπάθεια, την ίδια ώρα που οι κιτρινοπράσινοι ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και είχαν τις δικές τους ευκαιρίες για γκολ. Ωστόσο ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ Χρίστος Κωνσταντίνου όποτε δεν επέτρεψε να δεχθεί περισσότερα γκολ.

Ακολουθεί η περιγραφή της νίκης της ΑΕΛ μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του τμήματος φούτσαλ: «Επηρεασμένη από την ταλαιπωρία της τελευταίας στιγμής λόγω αλλαγής της έδρας, η ομάδα μας δεν κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα στο σκορ και έμεινε στο 0-0 το Α’ ημίχρονο. Στην επανάληψη οι φουτσαλιστές μας μετά από ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο επέβαλαν το ρυθμό τους και κατάφεραν να προηγηθούν με 0-1 στο 30′ με τον Άγγελο Περικλέους με απευθείας κτύπημα φάουλ και στο 32′ μετά από μία μαγική πάσα του Φάμπιο Αγκιάρ έβγαλε τετ-α-τετ τον Άγγελο Περικλέους που διπλασίασε τα γκολ του και της ομάδος μας.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ούγκο Ραμάντα έκλεψε την μπάλα πολύ ωραία συνδυάστηκε με τον Αγκιάρ και έγραψε το 0-3. Η ΑΕΚ μείωσε σε 1-3 στο 35′ με τον Αλεξέι Μουντεάν σε μία αμυντική αδράνεια και ένα λεπτό πριν το τέλος μείωσε σε 2-3 με τον Γιώργο Τουμαζή. Η ομάδα μας δεν έδωσε ελπίδα στον αντίπαλο αφού με την σέντρα ο Βραζιλιάνος Ρονίνιο έκανε μια εκπληκτική ενέργεια πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του και έδωσε έτοιμο γκολ στον Αγκιάρ γράφοντας το τελικό 4-2. Ο Αγκιάρ πέτυχε το 11ο φετινό του γκολ και οδηγεί την κούρσα των σκόρερ».

O Αγκιάρ έδειξε και το ήθος του και την ποιότητα του ως αθλητής αφού σε μια φάση που μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι στο 3-1 δεν έκανε την πάσα προς τους συμπαίκτες του και έβγαλε την μπάλα άουτ για να παρασχεθεί ιατρική φροντίδα προς τον φουτσαλιστή της αντίπαλης ομάδας που γλίστρησε και έμεινε κάτω στο παρκέ.