ΑΠΟΕΛ: Αποφασιστικότητα, πάθος και τρεις βαθμούς

102

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα στο Λευκόθεο με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Πετόσφαιρας. Παρά την αποχή των 21 ημερών λόγω διακοπής, η ομάδα μας παρουσιάστηκε πάρα πολύ καλή και πήρε την καθαρή νίκη και τους τρεις βαθμούς. Τη Δευτέρα οι γαλαζοκίτρινοι θα αντιμετωπίσουν την Ανόρθωση στο «Θεμιστόκλειο» 20:00.

Με κεκτημένη ταχύτητα άρχισε το παιχνίδι με τη Νέα Σαλαμίνα η ομάδα μας, η οποία βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ του 1ου σετ. Οι πετοσφαιριστές του Γιούρι Φιλίποφ είχαν σταθερό προβάδισμα (13-10, 18-14), το οποίο διεύρυναν προς το τέλος (25-21).

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να έχει πολύ καλή απόδοση και να είναι ανώτερος στο παρκέ από τον αντίπαλο του. Προηγήθηκε και πάλι από τις αρχές του σετ (5-3, 11-7) και παρά την προσπάθεια της Σαλαμίνας (15-13, 17-15) να επιστρέψει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, η ομάδα μας δεν το επέτρεψε. Απέκτησε προβάδισμα ασφαλείας (21-16) και στο τέλος κατέκτησε το 2ο σετ με 25-21.

Στο 3ο σετ η Σαλαμίνα μπήκε πιο δυνατά και είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του (9-5, 14-9, 19-16), ωστόσο η ομάδα μας με σερί τεσσάρων πόντων πήρε για πρώτη φορά πλεονέκτημα στο σκορ (20-19).

Η συνέχεια ήταν αμφίρροπη, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι το τέλος, ωστόσο οι πετοσφαιριστές μας δεν άφησαν την αντεπίθεση να πάει χαμένη. Με πάθος και αποφασιστικότητα κέρδισαν το 3ο σετ με 28-26 και μαζί τον αγώνα με 3-0.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-21, 25-19, 28-26