Απόλλων-ΕΘΑ: «Γαλάζιο» το τουρνουά της ΕΘΑ!

Η ομάδα της Λεμεσού, νίκησε στον τελικό τη διοργανώτρια με 78-62!

28

ΤΟΥ ΜΑΡΙΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ

Με νικητή τον Απόλλωνα τελείωσε, το ετήσιο τουρνουά της ΕΘΑ, «Δημητράκης Χατζηνικολάου» που διεξήχθη στον «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία». Η ομάδα της Λεμεσού, νίκησε στον τελικό τη διοργανώτρια με 78-62!

Έτσι κατέκτησε την πρώτη θέση στη διοργάνωση, με την ΕΘΑ να μένει στη 2η (τρίτος ο Κεραυνός και τέταρτη, η Ένωση). Όσον αφορά το παιχνίδι που έγινε ανάμεσα στους γαλάζιους και στους κιτρινόμαυρους, ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος σε γενικές γραμμές και δίκαια πήρε τη νίκη.

Η επιτυχία των γαλάζιων οικοδομήθηκε από την 1η περίοδο, μιας και στο σημείο αυτό προηγήθηκαν με 23-12. Αρκετά εύστοχοι, σε αντίθεση με την αντίπαλο τους. Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο κομμάτι, με τη διαφορά να ανεβαίνει ακόμη πιο πολύ και να φθάνει στους 22 πόντους, με τη λήξη του ημιχρόνου! Στο σημείο αυτό, το σκορ ήταν στο 47-25!

Προσπάθεια πίεσης από πλευράς ΕΘΑ κατά την 3η περίοδο με στόχο το ψαλίδισμα της διαφοράς, κάτι όμως που δεν έγινε κατορθωτό. 63-45 το σκορ στο 30` και επομένως στο διάστημα που απέμενε, ήταν πολύ δύσκολο για τη γηπεδούχο να φθάσει στην ανατροπή. Με αργό ρυθμό στο παιχνίδι του ο Απόλλωνας άντεξε στην πίεση, κρατώντας τη μεγάλη διαφορά ως το τέλος και έτσι πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 78-62.

Στυλοβάτες της νίκης για τον Απόλλωνα, οι (εντυπωσιακοί) Αμερικανοί, Μάρσαλ και Φράγκλιν, που μαζί σκόραραν 51 πόντους! Πολύ καλός ο Λοϊζίδης από πλευράς γηπεδούχου, που σκόραρε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 47-25, 63-45, 78-62.

Απόλλων (Σ. Μακάμον): Μάρσαλ 27 (4), Αμπτουλάγε, Φράγκλιν 24 (3), Παπέ, Πιττάκας 8 (1), Σάτον 10 (2), Κορωνίδης 2, Ουάιτ 7 (1), Γεωργίου.

ΕΘΑ (Ν. Παπαδόπουλος): Χρίστου, Πηλαβάς 2, Καραπατάκης 4, Κόλιμον 11 (1), Παπαμιχαήλ 7 (1), Δημητρίου, Ορτίζ 12, Μπαρνς 8 (2), Έσο 4, Λοϊζίδης 14 (1).