Ά(x)αρος συμβιβασμός στο Μακάρειο! (pics & vid)

78

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Στην λευκή ισοπαλία έμειναν η Δόξα και ο Εθνικός Άχνας οι οποίες ήθελαν την νίκη ώστε να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη. Ωστόσο οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στους πέντε βαθμούς, μαζί με την Νέα Σαλαμίνα.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Δόξας ήταν αυτή που είχε την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού καταγράφοντας μάλιστα και δύο κλασσικές ευκαιρίες, όταν στο 9ο λεπτό από εκτέλεση φάουλ ο Περάλτα πήρε την κεφαλιά από πολύ κοντινή απόσταση με τον Πρότσεκ όμως να αποκρούει.

Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Περάλτα από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πρόσεκ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης  η μπάλα ήρθε ξανά στον Κολομβιανό ο οποίος αιφνιδιάστηκε με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στα χέρια του τερματοφύλακα του Εθνικού. Από πλευράς Εθνικού ο Κατσιαράβα έκανε το σουτ (40’) όμως η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών και έφυγε κόρνερ. Οι δύο ομάδες ωστόσο πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Ισοζυγισμένο αλλά χωρίς ρυθμό ήταν το δεύτερο μισό με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να πετύχουν την κλασσική ευκαιρία, πέραν από κάποια μακρινά σουτ από πλευράς Δόξας τα οποία απέκρουσε ο Πρότσεκ. Στο 91’ ο Κατσιαράβα μπορούσε να ανοίξει το σκορ αλλά η κεφαλιά του πέρασε μόλις έξω ενώ στο 94΄ο Κιπιάνι δεν μπορεί να νικήσει τον Νέγκρι έπειτα από διπλή σπουδαία φάση.

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Νέγκρι, Δημητρίου, Εντμάρ, Ρεδόνδο, Λεονάρντο, Πουτζιουρής (62’ Παουλίνιο), Ενινφούλ, Ρούντι, Γκόμες, Φοφανά, Περάλτα.

Εθνικός Άχνας (Βάλντας Ιβανάουσκας): Πρότσεκ, Κυπριανού, Στόιτσεφ, Κρατσιούνοφ, Ντόβπνια, Αράμπαλ, Ενέσκου (79’ Αρέστη), Ζελάγια, Χατζηβασίλης (71’ Κιπιάνι), Ιλουρίντζε (92’ Πογιατζής), Κατσιαράβα.