«Διπλό» μέσα στη Λεμεσό ο Κεραυνός!

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ρόναλντ Ρος με 19 πόντους, ενώ εξαιρετικό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Τζέικ Ο'Μπράιεν με 16 πόντους και Κένεθ Μπάρκερ με 14 πόντους. Από τον Απόλλωνα διακρίθηκε ο Τζερμέιν Μάρσαν με 17 πόντους...

38

Δύσκολη νίκη σημείωσε ο Κεραυνός στο τρίτο και τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του καλαθοσφαιρικού πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α’ Κατηγορίας ανδρών. Νίκησε τον Απόλλωνα, μέσα στη Λεμεσό, με τελικό σκορ 72-70. Το σκορ παρέμεινε σε μικρά επίπεδα διαφοράς μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη, η οποία τελικά κατέληξε στην ομάδα του Στροβόλου.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ρόναλντ Ρος με 19 πόντους, ενώ εξαιρετικό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Τζέικ Ο’Μπράιεν με 16 πόντους και Κένεθ Μπάρκερ με 14 πόντους. Από τον Απόλλωνα διακρίθηκε ο Τζερμέιν Μάρσαν με 17 πόντους.

Ο Κεραυνός έκανε καλή αρχή στο παιχνίδι, ο Απόλλωνας ισορρόπησε, όμως η ομάδα του Στροβόλου με δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Ρος και Μπάρκερ, πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ και το κράτησε ως το τέλος της πρώτης περιόδου (19-24). Ισορροπημένα κύλησαν τα πρώτα στάδια του δεύτερου δεκαλέπτου, με το σκορ να παραμένει στα ίδια επίπεδα διαφοράς, όμως, οι γαλάζιοι ανέβασαν στροφές στα τελευταία λεπτά και μείωσαν στον πόντο (39-40).

Ισορροπημένα ξεκίνησε και η τρίτη περίοδος, με τον Κεραυνό να διατηρεί το προβάδισμά του και τον Απόλλωνα να παραμένει σε απόσταση αναπνοής μέχρι και στο 25:10, όπου ισοφάρισε σε 50-50. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν έπειτα τον ρυθμό τους και μέχρι το 29′ δημιούργησαν διαφορά επτά πόντων (58-51), την οποία μείωσε ο Γεωργίου με λέι απ, λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Παρόμοιος ήταν ο ρυθμός και στην τέταρτη περίοδο. Από τη μία ο Κεραυνός διατηρούσε το προβάδισμά του και από την άλλη ο Απόλλωνας ήταν λίγο πιο πίσω και προσπαθούσε να κερδίσει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Το σκορ παρέμεινε σε μικρά επίπεδα διαφοράς, με τον Απόλλωνα να φτάνει και στην ανατροπή με 69-67, στο 39:16!

Στη συνέχεια, ο Ο’Μπράιεν ήταν εύστοχος σε σουτ τριών πόντων, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στον Κεραυνό με 70-69, μισό λεπτό πριν το φινάλε, ενώ αργότερα ο Ρος και ο Μπάρκερ σημείωσαν από μία ελεύθερη βολή φέρνοντας το σκορ στο 72-69. Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα ο Μάρσαλ σημείωσε μία ακόμα ελεύθερη βολή για τον Απόλλωνα, διαμορφώνοντας το τελικό 72-70, με τον Κεραυνό να φεύγει με τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 39-40, 53-58, 70-72

Απόλλωνας (Μπιλ Μακ Κάμον): Μάρσαλ 17 (2), Πιττάκας 5, Φράνκλιν 10, Ρέινς 12, Τζόουνς 7 (1), Γεωργίου 12 (1), Κορωνίδης 4 (1), Μπέκφορντ 3 (1).

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Νεοφύτου 7, Ρος 19 (1), Θεοχαρίδης 1, Μπάρκερ 14 (1), Παρκς 7, Ανδρέου, Μιχαήλ 8 (2), Μάρκου, Ο’Μπράιεν 16 (2).

6. ΕΘΑ 0-5 351-384 5

H συνέχεια (5η αγωνιστική): ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ (02/12, 19:00), ΕΝΠ-Κεραυνός (03/12, 19:00), ΕΘΑ-Απόλλων (03/12, 19:30).