«Διπλό» της Μπιλμπάο στο ντέρμπι των Βάσκων!

Η Μπιλμπάο με 2-0 επί της Σοσιεδάδ αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι των Βάσκων που έγινε στο Ανοέτα...

Έσπασε την κατάρα των τελευταίων ετών η Μπιλμπάο. Τέσσερα χρόνια είχε να νικήσει την Σοσιεδάδ στο Ανοέτα, με τον Ερνέστο Βαλβέρδε να μην έχει φύγει ποτέ με τους τρεις βαθμούς.

Όλα αυτά όμως τέλειωσαν σήμερα! Η Αθλέτικ Μπιλμπάο νίκησε 2-0 στο μεγάλο ντέρμπι των Βάσκων.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Βαλβέρδε κατάφερε να μείνει στο κυνήγι μιας θέσης που δίνει εισιτήριο για το Europa League της νέας σεζόν, απέχοντας έναν βαθμό από την έκτη Βιγιαρεάλ, με έναν αγώνα περισσότερο.

CYTAVISION - Live Sports

Στο 28ο λεπτό ο Ραούλ Γκαρσία με πέναλτι έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι στο 56ο λεπτό με τον Ινιάκι Γουίλιαμς «καθάρισαν» το ματς.