Έτσι φέρνει τα κάτω-πάνω η Δόξα! (video)

Νίκη για τη Δόξα με 2-1 επί του Ερμή...

Μία σπουδαίας σημασίας νίκη πέτυχε η Δόξα με 2-1 απέναντι στον Ερμή στο Μακάρειο και μάλιστα με ανατροπή. Μία νίκη που ωστόσο δεν μπορούν να την χαρούν σε μεγάλο βαθμό στο προσφυγικό σωματείο, επειδή βασικοί ανταγωνιστές της ομάδας του Σάββα Πουρσαϊτίδη, στην αποφυγή του υποβιβασμού, προχώρησαν επίσης νικηφόρα (3-0 ο Άρης τη Νέα Σαλαμίνα χθες και 5-3 η Καρμιώτισσα τον Εθνικό Άχνας σήμερα).

Ξεχάστε τον Ερμή που είδατε την προηγούμενη αγωνιστική. Ναι, αυτόν που κέρδισε με 2-1 την ΑΕΛ στο Τσίρειο. Οι ερυθρόμαυροι της Αραδίππου, αν και προηγήθηκαν στο σκορ, στη συνέχεια τα είχαν χαμένα και αυτό έδωσε το δικαίωμα στη Δόξα να ανατρέψει τα σε βάρος της δεδομένα και να πάρει το τρίποντο.

Η Δόξα άρχισε επιθετικά στην αναμέτρηση, όμως, κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με γκολ του Μασίνουα στο 11’. Μετά από μια βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Δόξας ο επιθετικός από τη Ζιμπάμπουε βγήκε μόνος απέναντι στον Νέγκρι και με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 1-0 για τον Ερμή. Το προβάδισμα των «φτεροπόδαρων», έμελλε να κρατήσει για λίγα λεπτά, αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 16’. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκόμες, ο Σεράν βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και με εύστοχη κεφαλιά εντός περιοχής ισοφάρισε σε 1-1.

CYTAVISION - Live Sports

Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, αν και το παιχνίδι ήταν ανοικτό (υπερείχε ελαφρώς η Δόξα), δεν κατάφερε καμία εκ των δύο ομάδων να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Όσες καλές προϋποθέσεις υπήρξαν από πλευράς Ερμή εξαιρουμένου ενός σουτ του Αλεξίου που αποκρούστηκε από τον Νέγκρι, ήταν ανούσιες ενώ η Δόξα, αν ήταν ελάχιστα πιο τυχερή μπορούσε να πάρει προβάδισμα με τον Γκόμες.

Στα αρχικά στάδια της επανάληψης, οι 22 ποδοσφαιριστές «υπνώτισαν» όσους παρακολούθησαν την αναμέτρηση, είτε από το γήπεδο, είτε από τηλεοράσεως. Όσο το χρονόμετρο πλησίαζε στη μία ώρα παιχνιδιού, δημιουργήθηκαν ελάχιστες κι ανούσιες προϋποθέσεις. Δευτερόλεπτα αφότου συμπληρώθηκε το 60ο λεπτό, όμως, η Δόξα έφερε τα κάτω-πάνω με σουτ του Μπραούλιο έπειτα από ασίστ του Κορομίνας.

Η Δόξα διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, άσχετα αν ο Ερμής είχε δοκάρι με τον Αλεξίου στο 76’, κι έτσι πήρε το τρίποντο που τις δίνει ελπίδες για καλύτερη συνέχεια και συγκομιδή βαθμών.

Δόξα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Νέγκρι, Παουλίνιο, Σεράν, Λεονάρντο, Ρεδόνδο, Μπραούλιο (90’ + 1 Κάστρο), Γκουλόν (69’ Ενινφούλ), Πουτζιουρής (79’ Ρούντι), Κορομίνας, Γκόμες, Φοφανά.

Ερμής (Κάρλος Κορμπεράν): Παναγή, Χατζηδημητρίου (72’ Ντε Βρίισε), Αντωνίου, Κέζος, Χριστόφ (50’ Ψάλτης), Αλεξίου, Αρτάβε, Μπάουμαν, Ντε Μέλο (49’ Λίλλης), Μαρτίνιουκ, Μασίνουα.

Σκόρερ: 16’ Σεράν, 60’ Μπραούλιο / 11’ Μασίνουα.

Κίτρινες:  Μπάουμαν.