Επανήλθε στις επιτυχίες με δυσκολία και δόση τύχης η ΑΕΚ! (pics & video)

741

Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, μετά την πρώτη της ήττα την 11η αγωνιστική από την Ομόνοια. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 1-0 του Ερμή Αραδίππου στο «ΑΕΚ Αρένα», με το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης να σημειώνει ο Ντα Σίλβα με αυτογκόλ στο 58’, ενώ με φορείο έφυγε ο Μινιό από τον αγωνιστικό χώρο μετά από χτύπημα στο κεφάλι στο 76ο λεπτό.

Με τη νίκη της η ΑΕΚ θα παραμείνει πρώτη στην κορυφή μετά και το πέρας της 12ης αγωνιστικής, ενώ στην 6η θέση θα παραμείνει ο Ερμής.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με σχετικά αργό ρυθμό, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή και τις επιθετικές πρωτοβουλίες, αλλά με τον Ερμή να στέκεται αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 10’ μάλιστα η ομάδα της Αραδίππου είχε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα όταν μετά από καλή εκτέλεση φάουλ του Αρτάβε, έδιωξε με γροθιές ο Μινιό. Στην συνέχεια πίεσε η ΑΕΚ για το γκολ χωρίς όμως να βρει κάποια αξιόλογη ευκαιρία, ενώ στα τέλη του ημιχρόνου σημειώθηκαν οι δύο καλύτερες ευκαιρίες του ημιχρόνου. Στο 43’ η ΑΕΚ είχε δοκάρι με τον Άλβες, που υποδείχτηκε όμως (λανθασμένα) ως οφ-σάιντ, ενώ στο 45’ ο Ερμής έφτασε κοντά στο γκολ όταν η κεφαλιά του Αρτάβε από κοντινή απόσταση, έφυγε λίγο έξω.

Αρκετά πιο επιθετικά ξεκίνησε στην επανάληψη η ΑΕΚ και στο 58’ άνοιξε το σκορ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χαραλαμπίδη ο Ντα Σίλβα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Στο 65’ η ΑΕΚ είχε μία μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της, με τον Ακοράν να φεύγει μόνος του στην αντεπίθεση, να φτάνει στην εστία του Στυλιανού, αλλά το σουτ του προσέκρουσε στο σώμα του Κύπριου τερματοφύλακα και πέρασε έξω.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από το γκολ της και έπειτα, αλλά ο τραυματισμός του Μινιό στο κεφάλι στο 76’ χλόμιασε τους πάντες στο γήπεδο, καθώς ο Καταλανός τερματοφύλακας ήταν σχεδόν λιπόθυμος στο έδαφος. Αν και συνήλθε στη συνέχεια, αποφασίστηκε να αντικατασταθεί από τον Αντώνη Γιωργαλλίδη που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την ΑΕΚ. Η συνέχεια του αγώνα κύλησε χωρίς την κλασσική ευκαιρία και το στενό αυτό σκορ έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ αγωνίζεται με την Αναγέννηση στο «Τάσος Μάρκου» (3/12), ενώ ο Ερμής θα υποδεχθεί την ΑΕΛ (4/12).

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Μινιό (80’ Γιωργαλλίδης), Ορτίθ, Καταλά, Μοϊσόφ, Γαρίδο, Μπόλιεβιτς, Λαρένα, Ακοράν, Τέτε (72’ Εγγλέζου), Χαραλαμπίδης, Άλβες (82’ Λαμπάν).

Ερμής Αραδίππου (Νίκος Παναγιώτου): Στυλιανού, Μπενγκά, Αρτάβε (90’ Αντωνίου), Ντε Μέλο, Μαρτίνιουκ (76’ Μασίνουα), Άλμπα, Χριστόφ, Ντε Βρίισε, Χριστοφή, Μπάουμαν, Ντα Σίλβα (76’ Αλεξίου).

Σκόρερ: 58’ Ντα Σίλβα (αυτ.) / -.

Κίτρινες: Καταλά/ Ντε Βρίισε.