Έ(Χ)ασαν και οι δύο (pics/video)

136

Ισόπαλες (1-1) στη μάχη του «βυθού» εξήλθαν ΑΕΖ και Αναγέννηση Δερύνειας με αμφότερες να μην είναι ικανοποιημένες από το αποτέλεσμα. Η μεν ΑΕΖ γιατί δεν κατάφερε να κάνει το άλμα που επιθυμούσε για την παραμονή της, η δε Αναγέννηση γιατί είχε καλή παρουσία και μπορούσε για την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά έφυγε με την ισοπαλία. Τα γκολ της αναμέτρησης σκόραραν οι Ντι Φράνκο (56’) και  Φουρτάδο (62’).

Αρκετά καλύτερη ήταν η Αναγέννηση στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Παφιακό. Η ομάδα της Δερύνειας είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε όμως να ανοίξει το σκορ. Στο 12’ έγινε η πρώτη ευκαιρία του αγώνα όταν η εκτέλεση φάουλ του Φουρτάδο από καλό σημείο , πέρασε από το τείχος και βγήκε λίγο έξω.

Μετά από την ευκαιρία της η Αναγέννηση ανέβηκε και είχε άλλες τρεις καλές φάσεις για επίτευξη γκολ. Στο 21’ ο Τάουντουλ  απέκρουσε το σουτ του Βέσλεμ, στο 27’ το πλασέ του Χριστοδούλου, που έφυγε πίσω από την άμυνα της ΑΕΖ, πέρασε λίγο έξω, ενώ ένα λεπτό αργότερα το βολέ του Μπριζίντο πέρασε μόλις έξω. Μία, αλλά κλασσική, ευκαιρία είχε η ΑΕΖ στο ημίχρονο, όταν στο 39’ ο Μάστρου απέκρουσε δύσκολε την κεφαλιά του Ανδρέου.

Μόλις στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (54’) ο Αναστασίου αποχώρησε με κίτρινη κάρτα σε μία τραβηγμένη απόφαση του Λούκα Σωτηρίου. Δύο λεπτά μετά που η Αναγέννηση έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές, η ΑΕΖ άνοιξε το σκορ, όταν ο Ντι Φράνκο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Αουρέλιο, με πλάσέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Άμεση ήταν η απάντηση της Αναγέννησης με τον Φουρτάδο στο 62’, όταν σκόραρε με κεφαλιά σε μακρινή μπαλιά του Μπριζίντο. Χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία κύλησε το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με την ισοπαλία να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΖ αγωνίζεται με την Δόξα στο Μακάρειο (5/12), ενώ η Αναγέννηση θα υποδεχθεί την ΑΕΚ στο «Τάσος Μάρκου» (3/12).

ΑΕΖ (Αλέξης Γαρπόζης): Τάουντουλ, Σιμόντζι, Σάσι, Αουρέλιο, Κυριάκου, Πάγκαλος, Οζίας, Μαμμίδης (86’ Βιγιαφάνες), Φέλισιεν, Ανδρέου (83’ Πιτταράς), Ντι Φράνκο (75’ Σεμέδο).

Αναγέννηση (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μάστρου, Φωτίου, Σωτηρίου, Γιαννακού, Ευθυμίου, Βλασόπουλος, Αναστασίου, Χριστοδούλου (84’ Κολάνης), Μπριζίντο (90’ Νατσιόπουλος), Βέσλεμ, Φουρτάδο (69’ Ράτκοβιτς).

Σκόρερ: 56’ Ντι Φράνκο / 62’ Φουρτάδο.