Ούτε με… λάσο δεν πιάνεται ο ΑΠΟΕΛ! (video)

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΑΖΕΪΔΗ

Ακάθεκτος προς την κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος συνεχίζει ο ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι νίκησαν την ΑΕΛ με 2-0, πέτυχε το 2Χ2 στη φάση των πλέι οφ και αύξησε ξανά τη διαφορά του από τον δεύτερο Απόλλωνα στους 7 βαθμούς.

Η ομάδα του Τόμας Κρίστιανσεν ήταν απόλυτη κυρίαρχος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι στην ΑΕΛ που ήρθε με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς στο ΓΣΠ και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσει σοβαρά την εστία του Βάτερμαν.

CYTAVISION - Live Sports

Ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με εκτέλεση πέναλτι του Σωτηρίου, ο οποίος έφτασε στα 18 τέρματα στο πρωτάθλημα και συνεχίζει το… κυνηγητό του Ματ Ντάρμπισαϊρ στον πίνακα των σκόρερ.

Το 2-0 ήρθε με το «καλημέρα» του δεύτερου μέρους χάρη στο γκολ του Κάνιας με ωραίο σουτ. Από εκείνο το σημείο ο ρυθμός έπεσε, ο ΑΠΟΕΛ έφτιαξε 2-3 ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ, αυτό δεν άλλαξε και η νίκη του ήρθε ήρεμα και φυσιολογικά.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Ιωάννου, Λάγο, Μοράις, Κάνιας, Γιαννιώτας (75′ Βάντερ), Αλωνεύτης (85′ Εμπεσίλιο), Μπερτόλιο (66′ Μπαράλ), Πιέρος.

ΑΕΛ (Διονύσης Διονυσίου): Ρομό, Αϊρόσα, Κυριάκου (51′ Πίτι), Μιτρέα, Φορτούνα, Λαφράνς, Νικολάου, Σοάρες, Μέσκα Σασί, Αρουαμπαρένα (66′ Γεωργιάδης).

Σκόρερ: Σωτηρίου 45’+4, Κάνιας 48′

Κίτρινες: Μιλάνοφ