Σαν από μηχανής… Μπερτόλιο! (pics)

1330

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΑΖΕΪΔΗ

Δεν «Χ»άρηκε κανείς! Σε ένα απολαυστικό ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ σκόραρε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπερτόλιο και στέρησε τη νίκη από τον Απόλλωνα, που ήταν μπροστά στο σκορ από το 65ο λεπτό με το πέναλτι του Ντα Σίλβα.

Το τελικό 1-1 δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες, αφού ο μεν ΑΠΟΕΛ έμεινε στο -4 από την πρώτη ΑΕΚ και ο Απόλλων στο -8. Το θέαμα ήταν εξαιρετικό, οι φάσεις πάρα πολλές και ο ρυθμός απίστευτα γρήγορος.

Οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα με τους κυανόλευκους να ανοίγουν το σκορ χάρη στη μαγική ενέργεια του Ντα Σίλβα, που έφερε το πέναλτι του Βάτερμαν στο Μάγκλιτσα και το οποίο αξιοποίησε ο Βραζιλιάνος για να ανοίξει το σκορ.

Από εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε οι γαλαζοκίτρινοι αύξησαν πολύ την πίεση τους, χάρη και στις κινήσεις του Τόμας Κρίστιανσεν από τον πάγκο και τελικά κατάφεραν να φέρουν τον αγώνα στα ίσα με τον Μπερτόλιο στο 90’+5. Ο Αργεντινός χώθηκε στη άμυνα του Απόλλωνα και με κεφαλιά ψαράκι νίκησε τον Βάλε για το τελικό 1-1.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Αλεξάνδρου (78′ Μπερτόλιο), Βινίσιους Φ. (66′ Ορλάντι), Μοράις, Εφραίμ, Αλωνεύτης (69′ Βάντερ), Ντε Καμάργκο, Σωτηρίου.

Απόλλων (Πέδρο Εμανουέλ): Βάλε, Λόπες (82′ Κυριάκου), Π. Βινίσιους, Αγγελή, Ρομπέρζ, Μπεντόγια, Ντα Σίλβα (90′ Σαρδινέρο), Σατσέτι, Παπουλής, Γκιέ Γκιέ, Μαγκλίτσα (74′ Πέδρο).