«Αέρας» από το Δασάκι η Νέα Σαλαμίνα (video)

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΑΖΕΪΔΗ

Με το… δεξί άρχισε η δίμηνη θητεία του Τόνι Κονσεϊσάο στον πάγκο της Νέας Σαλαμίνας. Οι ερυθρόλευκοι έφυγαν νικητές (2-0) από το Δασάκι απέναντι στον Εθνικό Άχνας. Ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέρασαν αλώβητοι από μία δύσκολη έδρα.

Έτσι έφτασαν στους 34 βαθμούς και βρίσκονται ξανά στο «κόλπο» για να τερματίσουν στην πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου. Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό ο Μακρίεφ με σουτ εντός περιοχής, ενώ το 2-0 πέτυχε ο Εγγλέζου στο 50ο λεπτό μετά από αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση.

CYTAVISION - Live Sports

Ο Εθνικός δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να αντιδράσει και ούτε θύμισε την ομάδα που όλοι θαυμάσαμε στον δεύτερο γύρο. Μάλιστα, λίγο έλειψε να δεχθεί και τρίτο γκολ, αλλά ο Μακρίεφ αστόχησε στο 80ο λεπτό από τα 11 βήματα. Λίγο αργότερα ακυρώθηκε σωστά γκολ του Μάατσι για οφσάιντ. Έτσι, η προσφυγική ομάδα παρέμεινε στους 30 βαθμούς.

Εθνικός Άχνας (Βάλντας Ιβανάουσκας): Πρόσεκ, Κυπριανού, Ντόβπνια, Στόιτσεφ, Φιλίποφ, Πινσέλι, Αράμπαλ, Κιπιάνι, Χατζηβασίλης (59′ Κρατσούνοφ), Ζελάγια, Κατσιαράβα (59′ Ενέσκου).

Νέα Σαλαμίνα (Τόνι Κονσεϊσάο): Βεσελόφσκι, Τσαμπούρης, Άντονιτς, Γκράσι, Τσίνα, Σκοπελίτης, Κούσουλος (85′ Τσουριουρίτς), Μπεμπέ (65′ Ντουντού), Μπριζίτο, Εγγλέζου (72′ Μάατσι), Μακρίεφ.

Σκόρερ: Μακρίεφ 18′, Εγγλέζου 50′

Κίτρινες: Στόιτσεφ / Τσούριουριτς