Ρεκόρ τερμάτων στο Ντόρτμουντ, ματσάρα και στη Σεβίλλη (αποτελέσματα)

Ιστορικό 8-4 της Ντόρτμουντ επί της Λέγκια . «Διπλό»-πρόκριση για Γιουβέντους, πέρασε στην επόμενη φάση και η Λέστερ...

1193

Λίγο έλειψε να σπάσει ένα ιστορικό ρεκόρ που κρατάει 13 χρόνια η Ντόρτμουντ κόντρα στη Λέγκια. Οι Γερμανοί επικράτησαν με 8-4 των Πολωνών και επί της ουσίας «ισοφάρισαν» την επίδοση της Μονακό που είχε νικήσει 8-3 της Λα Κορούνια στις 5 Νοεμβρίου του 2003.

Στη Βεστφαλία γράφτηκε ιστορία έτσι κι αλλιώς. Πρόκειται για το παιχνίδι στο οποίο έχουν σημειωθεί συνολικά τα περισσότερα γκολ σε ένα ματς στο Champions League, ενώ το 5-2 στο ημίχρονο σε 32′ λεπτά συνιστά επίσης ρεκόρ.

Απόδραση με τον εκπληκτικό Μπονούτσι για την Γιουβέντους που επικράτησε με 2-1 της Σεβίλλης και «κλείδωσε» την πρόκριση.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το 2-1 από τη Λισαβόνα, εξασφάλισε την πρόκρισή της και παίζει την πρωτιά στον όμιλο την άλλη αγωνιστική με την Ντόρτμουντ.

Η Μονακό νίκησε 2-1 την Τότεναμ και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αφήνοντας τους Άγγλους εκτός συνέχειας.

Πρόκριση και για την Λέστερ που επικράτησε με 2-1 της Μπριζ.

Χρυσό βαθμό πήρε (1-1) η Λεβερκούζεν στην έδρα της ΤΣΣΚΑ κι έκανε βήμα πρόκρισης. Αποκλείστηκε από τη συνέχεια του θεσμού η Ρωσική ομάδα κι ελπίζει μόνο στην 3η θέση.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ (22/11)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Λεβερκούζεν 1-1 (14′ πεν. Νάτχο / 16′ Φόλαντ)

Μονακό – Τότεναμ 2-1 (48′ Σιντιμπέ, 53′ Λεμάρ / 52′ πεν. Κέιν)

Σπόρτινγκ – Ρεάλ 1-2 (80′ πεν. Σίλβα / 29′ Βαράν, 87′ Μπενζεμά)

Ντόρτμουντ – Λέγκια 8-4 (17′, 18′ Καγκάβα, 20′ Σαχίν, 29′ Ντεμπελέ, 32′, 52′, 90′ + 2 πεν. Ρόις, 81′ Πάσλακ / 10′, 24′ Πρίγιοβιτς, 57′ Κούτσαρτσικ, 83′ Νίκολιτς)

Λέστερ – Μπριζ 2-1 (5′ Οκαζάκι, 30′ πεν. Μαχρέζ / 52′ Ιθκέρδο)

Κοπεγχάγη – Πόρτο 0-0 (-/-)

Ντίναμο Ζάγκρεμπ – Λιόν 0-1 (72′ Λακαζέτ)

Σεβίλλη – Γιουβέντους 1-3 (9′ Παρέχα / 45′ + 2 Μαρκίσιο, 84′ Μπονούτσι, 90′ + 4 Μάντζουκιτς)

*οι δύο πρώτοι προκρίνονται στους «16»

**ο τρίτος συνεχίζει στο Europa League («32»)

***σε περίπτωση ισοβαθμίας μετρούν τα μεταξύ τους ματς (με όλα τα κριτήρια σαν να είναι νοκ-άουτ ματς), μετά η διαφορά τερμάτων (συνολικά στον όμιλο), μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά ο αριθμός των νικών, μετά ο αριθμός των εκτός έδρας νικών, μετά το fair-play και μετά η κατάταξη της UEFA.