Με οδηγό τον… προφήτη Ηλία η Καρμιώτισσα! (pics/vid)

Η Καρμιώτισσα μετά τη σπουδαία της νίκη με 3-0 την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στον Ερμή, τσέπωσε άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς...

232

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Ολοκληρώθηκε ο αγώνας της Αναγέννηση – Καρμιώτισσα με τους «ερυθρόμαυρους» να παίρνουν τους τρείς βαθμούς με το όμορφο σε εκτέλεση φάουλ από τον Βαττή στο 69’, ο οποίος αποδεικνύεται σε… χρυσό οδηγό στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα των Πολεμιδιών στην παρθενική της παρουσία στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας.

Η Καρμιώτισσα μετά τη σπουδαία της νίκη με 3-0 την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στον Ερμή, τσέπωσε άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς με την Αναγέννηση στο «Τάσος Μάρκου» και αποκτάει απόσταση ασφαλείας από τους ανταγωνιστές της στη μάχη της παραμονής στα «σαλόνια».

Με επιθετικές διαθέσεις άρχισε τον αγώνα η Καρμιώτισσα αφού σε ολόκληρο το ημίχρονο κυριάρχησε επί της Αναγέννησης. Η ομάδα του Λουκά βρήκε δύο αξιοσημείωτες ευκαιρίες στο 26ο και 30ο λεπτό αντίστοιχα με τον Όρντος που επιχείρησε το σουτ αλλά ο Μάστρου έδιωξε στο κόρνερ. Στην δεύτερη φάση (30’) το πλασέ του Πόλιαντες πέρασε μόλις έξω. Οι δύο ομάδες ωστόσο έμειναν στο 0-0.

Ισοζυγισμένο το δεύτερο ημίχρονο για τις δύο ομάδες οι οποίες μοίρασαν την κατοχή της μπάλας. Στο 53’ θα μπορούσε ο διαιτητής να σφυρίξει το πέναλτι υπέρ της Καρμιώτισσας σε τράβηγμα πάνω στον Σταύρου. Στο 69’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Βαττής πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, πέρασε την μπάλα πάνω από το τοίχος και «έγραψε» το 0-1. Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι αφού η Αναγέννηση δεν κατάφερε να αντιδράσει, ενώ η Καρμιώτισσα κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της αποτέλεσμα.

Αναγέννηση Δερύνειας (Αδάμος Αδάμου): Μάστρου, Μπαρμπούδης, Ευθυμίου (82’ Νατσιόπουλλος), Ντιαλό, Αναστασίου, Βλασόπουλος, Χριστοδούλου (68’ Κολάνης), Κάλεζιτς, Βέσλεμ, Μπριζίντο, Φουρτάδο.

Καρμιώτισσα (Λιάσος Λουκά): Ντραγκόγιεβιτς, Βοσκανιάν, Βαττής (76’ Τσολακκίδης), Γουίλερ, Αντάμοβιτς, Σταύρου (87’ Κυριακού), Λογκόμπ, Πόλιανετς, Κονέ, Όρντος (72’ Πάντος), Μανογιάν.

Σκόρερ: 69’ Βαττής.

Κίτρινες: Ευθυμίου, Βλασόπουλος, Αναστασίου / Βαττής.