Εξιλέωση στην εκπνοή για Νέα Σαλαμίνα και Μακρίεφ (pics/vid)

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε 1-0 επί του Εθνικού Άχνας με το χρυσό γκολ του Μακρίεφ με τους γηπεδούχους να ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Δύο εντελώς διαφορετικά ημίχρονα, καθώς στο πρώτο ο ρυθμός ήταν αρκετά χαμηλός, ενώ στο δεύτερο δημιουργήθηκαν κάποιες προϋποθέσεις για γκολ.

Καλύτερη η ομάδα της Νέας Σαλαμίνας στο πρώτο ημίχρονο η οποία πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ειδικά στο πρώτο 20λεπτο. Η κλασσική ευκαιρία του ημιχρόνου ανήκει στην ομάδα της Άχνας καθώς το σουτ Χατζηβασίλη βρήκε το οριζόντιο δοκάρι στο 31ο λεπτό.

CYTAVISION - Live Sports

Ό,τι δεν είδαμε στο πρώτο ημίχρονο, το είδαμε στο δεύτερο αφού άρχισε με ευκαιρία με τον Ζελάγια (48’) ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σούταρε ανενόχλητος αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Ο Εθνικός διαμαρτυρήθηκε για κράτημα στον Χατζηβασίλη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 60ο λεπτό. Από τον τηλεοπτικό φακό φάνηκε ότι υπήρχε παράβαση και ο ρέφερι θα μπορούσε να δείξει την άσπρη βούλα. Οι ερυθρόλευκοι σε ένα τρίλεπτο βρήκαν τρείς κλασσικές ευκαιρίες, αρχικά η κεφαλιά του Πεδρίτο στο 67’ έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια, το σουτ του Τσαμπούρη αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Πρόρσιεκ (69’) και ένα λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας του Εθνικού απέκρουσε ξανά κεφαλιά του Άντονιτς. Στο 72’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 ποδοσφαιριστές αφού ο Στόιτσεφ δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για χτύπημα στον αντίπαλο στην διεκδίκηση της μπάλας. Στο 90+4’ ο Τσίνα κέρδισε το πέναλτι αφού ανατράπηκε από τον Ζελάγια και ο Μακρίεφ έγραψε το τελικό 1-0.

Νέα Σαλαμίνα (Στάικος Βεργέτης): Βεσελόφσκι, Τσαμπούρης, Γκράσι, Άντονιτς, Τσίνα, Σκοπελίτης, Tσούριουριτς (77’ Μπεμπέ), Μάατσι (61’ Μακρίεφ), Αβελάιρας, Α. Κωνσταντίνου (46’ Πεδρίτο), Κολοκούδιας.

Εθνικός Άχνας (Βάλντας Ιβανάουσκας): Πρότσιεκ, Στόιτσεφ, Κυπριανού, Φιλίποφ, Πινσέλι, Αράμπαλ, Κιπιάνι (79′ Αρέστη), Γκριγκαλάβα, Κατσιαράβα (65′ Ιλουρίντζε), Χατζηβασίλης (88′), Ζελάγια.

Σκόρερ: 90+5′ Μακρίεφ

Κίτρινες: 56′ Πεδρίτο, 87΄Μπεμπέ, 90+1′ Κολοκούδιας /52′ Κατσιαράβα, 59′, 72′ Στόιτσεφ

Αποβολές: 72′ Στόιτσεφ

Γήπεδο: «Dimco Αμμόχωστος/Επιστροφή»

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης

Α’ Βοηθός: Ανδρέου Π. Ανδρέας