Νίκη από τη… γραμμή για τον ΑΠΟΕΛ σε ματς που έμοιαζε με ντέρμπι! (pics)

Ήταν μια αγχωτική όσο και σπουδαία νίκη για τον ΑΠΟΕΛ, τη στιγμή που η ομάδα του Παραλιμνίου προσέθεσε μιαν ακόμη πειστική εμφάνιση για τις φετινές της δυνατότητες!

152

ΤΟΥ ΜΑΡΙΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ

Λίγο έλειψε και θα έκανε και νέο… μπαμ στο φετινό πρωτάθλημα η εκπληκτική Ένωση! Πάλεψε αντάξια μέσα στο Λευκόθεο απέναντι στον ΑΠΟΕΛ, σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε με ντέρμπι και που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα! Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε με 68-61.

Επί της ουσίας; Μετρά η νίκη για την ομάδα του Κουστένη, που πλέον έχει τον ίδιο απολογισμό με την αντίπαλο του. Σκορ νικών-ηττών στο 3-2. Ήταν όμως μια νίκη που οφείλεται κυρίως στη ψυχραιμία του Μπράουν από τη γραμμή των βολών. Όταν οι παίκτες της Ένωσης κυνήγησαν το γρήγορο φάουλ, ο Αμερικανός γκαρντ, είχε 6/6 όλες στο τελευταίο λεπτό!

Με άλλα λόγια, ήταν μια αγχωτική όσο και σπουδαία νίκη για τον ΑΠΟΕΛ, τη στιγμή που η ομάδα του Παραλιμνίου προσέθεσε μιαν ακόμη πειστική εμφάνιση για τις φετινές της δυνατότητες!

Πρώτο ημίχρονο

Από μιαν περίοδο υπεροχής είχαν οι δυο ομάδες, στις ισάριθμα χρονικά διαστήματα του πρώτου μισού. Σκορ 34-31 για τους γαλαζοκίτρινους, που μπορεί να μην έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα, όμως η αστοχία, σε συνδυασμό με την εξαιρετική παρουσία των φιλοξενούμενων σε αυτό το διάστημα, τους έφερε σε οριακή διαφορά ενόψει της επανάληψης.

Ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε στο 10λεπτο με 25-12! Γρήγορος ρυθμός και ευστοχία από πλευράς γαλαζοκιτρίνων, που δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην αντίπαλο τους, ειδικά στην επίθεση. Στη 2η περίοδο όμως τα πράγματα άλλαξαν. Ειδικά από το 12′ και μετά η Ένωση άρχισε να μειώνει σταδιακά και ενώ η άμυνα της στη 2η περίοδο, δέχθηκε μόλις 9 πόντους. Έτσι με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η διαφορά έπεσε στο τρίποντο! Σκορ 34-31.

Επανάληψη

Οι δυο όψεις που είχε το πρώτο μισό… μοιράστηκαν κατά την 3η περίοδο! Αυτό καθώς ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλύτερα, αποκτώντας μιαν σχετική διαφορά ασφαλείας που έφθασε ως το +9 (46-37 στο 25′), αλλά από εκεί και πέρα, ήταν η Ένωση που εύρισκε τις λύσεις, κάτι που κατάφερε μέσα από έναν αργό ρυθμό που είχε επιβάλει στο παιχνίδι. Βρίσκοντας όμως στόχο οι παίκτες της, δημιούργησαν ένα σερί 0-10 και έτσι στο 28′, η ομάδα του Παραλιμνίου για πρώτη φορά, έπαιρνε προβάδισμα! Σκορ 46-47. Στο 30′, ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 48-47 και έτσι όλα τα ενδεχόμενα ήταν ανοικτά ενόψει του τελευταίου κομματιού στο παιχνίδι!

Στο 34′ το σκορ ήταν στο 54-52 για τους γηπεδούχους και όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι όδευε σε δραματικό φινάλε. Στο 37′ ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 57-56 και η αγωνία… χτυπούσε κόκκινο! Δυο προσπάθειες των παικτών της Ένωσης για τρίποντο δεν βρίσκουν στόχο και στο 38′, οι γηπεδούχοι… παίρνουν ανάσα καθώς προηγήθηκαν με 60-56, ενώ στο 39′, προηγήθηκαν με 62-58.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν πιο κοντά στη νίκη, την οποία έδειξε να εξασφαλίζει όταν στο 39’25” με βολές του Μπράουν πήρε προβάδισμα με +5 (64-59), όπως έγινε και 10 δευτερόλεπτα αργότερα (66-61), πάλι με βολές του Μπράουν. Κάπου εδώ ήταν που σφράγισαν τη νίκη οι γαλαζοκίτρινοι, αφού οι παίκτες της Ένωσης επεδίωξαν το γρήγορο φάουλ. Για τρίτη φορά ο Μπράουν πήγε στη γραμμή, πάλι ήταν εύστοχος και στις δυο προσπάθειες, κάνοντας το 68-61 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 34-31, 48-47, 68-61.

ΑΠΟΕΛ (Δ. Κουστένης): Μπάσεϊ 12 (4), Κοιλαράς 3 (1), Μπράουν 16, Μπουρνατόσκι 5, Ράιτ 10, Κούνας 3, Μόμπλι 13.

ΕΝΠ (Ν. Παπαδόπουλος): Πυρίλλης, Ρέι 17, Ουάσιγκτον 9, Μπλέικς 7 (1), Χάινς 7, Στρατής, Θωμά 6, Τόμας 15.