Πρωταθλητής το Λανίτειο Λύκειο

Την πρώτη θέση στο παγκύπριο σχολικό πρωτάθλημα μπάσκετ κατέκτησε το Λανίτειο Λύκειο Λεμεσού, που επικράτησε στον τελικό της Αγγλικής Σχολής Λευκωσίας με 52–47.

Η αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο» ήταν εξαιρετική, με αρκετές ανατροπές και τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέχρι τέλους για τη νίκη.

Αρχικά η Αγγλική Σχολή ξεκίνησε πιο καλά και προηγήθηκε με 22–14 στην α’ περίοδο, με το Λανίτειο Λύκειο να ανεβάζει στροφές και να ισοφαρίζει σε 28–28 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

CYTAVISION - Live Sports

Το σχολείο της Λευκωσίας μπήκε ξανά πιο δυνατά στην 3η περίοδο και προηγήθηκε με 43-38, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο το Λανίτειο Λύκειο ανέβασε στροφές και έκανε την ανατροπή, φεύγοντας με τη νίκη με τελικό σκορ 52–47.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 28-28, 38-43, 52-47

ΛΑΝΙΤΕΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΕΜΕΣΟΥ (Νίνος Ηλιάδης): Αχιλλέως 6, Ηλιάδης 11 (1), Δημοσθένους, Κωνσταντίνου, Σωφρονίου 17 (1), Παπαϊωάννου 18.

ΑΓΓΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ (Ανδρέας Σιζόπουλος): Χειμώνας 10 (3), Ιωαννίδης, Ακκάβα, Παπαλουκάς 4, Φιρτιναέρ 14 (4), Κοντόπυργος 3, Ζαβός 8, Σταυρινίδης 8.