Θα μπορούσε να ήταν ο Σωτηρίου, μα ήταν ο Εφραίμ

Ο MVP του ΑΕΖ-ΑΠΟΕΛ, η φάση και η διαιτησία...

Θα μπορούσε να ήταν ο Πιέρος Σωτηρίου που πέτυχε ένα γκολ και μέτρησε μία ασίστ. Επιλέγουμε, όμως, τον διεθνή εξτρέμ Γιώργο Εφραίμ ως MVP της επιτυχίας του ΑΠΟΕΛ επί της ΑΕΖ (4-1), ο οποίος πέρασε στο 60ό λεπτό, ανανέωσε τις δυνάμεις της ομάδας του και κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα.

Έφτασε τα πέντε στο τρέχον πρωτάθλημα και είναι ο πρώτος σκόρερ του ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα. Όσο αφορά στην κρισιμότερη στιγμή του αγώνα, στο 27ο λεπτό καταγράφηκε μια φοβερή ενέργεια από τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ, οι οποίοι… έκρυψαν την μπάλα.

Οι Βάντερ Βιέιρα και Βινίσιους Φράνκο συνδυάστηκαν υπέροχα, με τον τελευταίο να υποχρεώνει τον Άθω Χρυσοστόμου σε σπουδαία απόκρουση μετά από σουτ εντός περιοχής. Εάν ο ΑΠΟΕΛ πετύχαινε το γκολ, θα ήταν ένα από τα πιο όμορφα του πρωταθλήματος.

CYTAVISION - Live Sports

Όσον αφορά στη διαιτησία, δεν απέφυγε τα λάθη ο διαιτητής Ανδρέας Ορθοδόξου. Στο τέταρτο γκολ που πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ έπρεπε να σφυρίξει φάουλ καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του σκόρερ Εφραίμ. Στο 89ο λεπτό ο Νούνο Μοράις ανέτρεψε τον Ντίνο Πάγκαλο και έπρεπε να σφυρίξει πέναλτι. Δεν είχαν δύσκολο έργο οι βοηθοί Μιχάλης Σωτηρίου και Χαράλαμπος Γεωργίου.