Βάσκος «αυτονομιστής» και Εγγλέζος συνεπής

310

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΒΑΛΑΝΙΔΗ

Η θέση του σέντερ φορ απασχολεί περισσότερο από κάθε άλλην τους υπεύθυνους του σχεδιασμού των ομάδων κάθε καλοκαίρι. Το αποκαλούμενο «εύκολο» γκολ είναι από τα βασικά ζητούμενα και φαίνεται πως οι σημερινοί μονομάχοι του Τσιρείου πέτυχαν διάνα στην επιλογή τους.

Η ΑΕΛ και η Ομόνοια διαθέτουν αξιόπιστους στράικερ, οι οποίοι παρουσιάζονται σταθερότατοι μέχρι στιγμής. Τον Μικέλ Αρουαμπαρένα και τον Ματ Ντέρμπισαϊρ, αντιστοίχως. Η συγκυρία μάλιστα τους θέλει να προέρχονται από καθοριστικά τέρματα σε ντέρμπι.

Για τους γαλαζοκίτρινους, ο Βάσκος αποδεικνύεται λίρα εκατό. Αν και ήταν επιλογή των τελευταίων ημερών του Αυγούστου, με αποτέλεσμα να αργήσει να προετοιμαστεί, έδειξε σύντομα την εκτελεστική του δεινότητα.

Πέτυχε τέσσερα γκολ σε 484 λεπτά (από τα 990 που έχουν διεξαχθεί σε 11 αγωνιστικές). Με 8 συμμετοχές, εκ των οποίων μόνο στις πέντε ήταν βασικός. Το περασμένο Σάββατο ήταν ο πρωταγωνιστής της νίκης επί του ΑΠΟΕΛ (1-0). Κέρδισε και εκτέλεσε το πέναλτι με το οποίο κρίθηκε το παιχνίδι.

Οι πράσινοι, όμως, δικαιούνται να υπερηφανεύονται ότι διαθέτουν τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος. Αγωνίστηκε 842 λεπτά και πέτυχε 9 γκολ, σκοράροντας στα έξι από τα δέκα παιχνίδια που αγωνίστηκε και επιβεβαιώνοντας σε μεγάλο βαθμό τη φήμη που έχουν οι Εγγλέζοι για τη συνέπειά τους στα ραντεβού.

Την περασμένη Κυριακή πέτυχε το δεύτερο γκολ της Ομόνοιας επί της πρωτοπόρου ΑΕΚ (2-1), με ιδανικό τελείωμα από δύσκολη θέση. Δύο εκτελεστές, σε καλή αγωνιστική κατάσταση και με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία, θα τεθούν απόψε αντιμέτωποι στο Τσίρειο. Ο καθένας θα κάνει το παν για να βοηθήσει την ομάδα του να πετύχει δεύτερη συνεχόμενη μεγάλη επιτυχία.