Ξέσπασε η Μαρσέιγ – Τσίμπησε βαθμό η Λιλ

Τη συντριβή από την Παρί ακολούθησε ο αποκλεισμός από την Μονακό στο Κύπελλο. Η Μαρσέιγ, όμως, έδωσε την απάντησή της γρήγορα, διέλυσε με 4-1 την Λοριάν και συνεχίζει να βρίσκεται στη μάχη της Ευρώπης.

Το ματς τελείωσε από πολύ νωρίς. Μόλις στο 6’ ο κίπερ Λεκόμτ και οι αμυντικοί του δεν κατάφεραν να απομακρύνουν στην μπάλα και ο Ρολάντο από κοντά έκανε το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 19’ ο Παγιέ με εκπληκτικό γκολ έκανε το 0-2! Η κυριαρχία των Μασσαλών ήταν τέτοια, που με το ξεκίνημα της επανάληψης το σκορ έγινε 0-4. Αρχικά ο Τοβάν έκανε το 0-3 στο 53’, ενώ στο 56’ ο Σανσόν πέτυχε το τέταρτο γκολ της Μαρσέιγ.

CYTAVISION - Live Sports

Οι παίκτες του Γκαρσία χαλάρωσαν στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι βγήκαν μαζικά στην επίθεση, έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 1-4 με κεφαλιά του Μουκάντζο έπειτα από υπέροχη ασίστ του Γουάρις στο 73’.

Στο ματς που τελείωσε πριν από λίγο η Λιλ απέσπασε βαθμό απέναντι στην Τουλούζ. Οι «μωβ» προηγήθηκαν με τον Ζιλιέν στο 30ο λεπτό, αλλά η Λιλ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Μπενζιά να διαμορφώνει το 1-1 στο 80ο λεπτό. Με αυτόν τον πόντο οι φιλοξενούμενοι πήγαν στους 30 και πήγαν ένα βήμα πιο μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.